Mitsubishi Colt Test Ettik

Otomobil başlığımızın ilk aracı, ülkemizde çok da başarılı satış rakamlarına ulaşamamış ancak çeşitli özellikleri ile öne çıkan bir mini, Mitsubishi Colt.

1962 yılından beri, 7 nesildir üretilen bu model dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli isimlerle de satılmış. (Dodge Colt, Plymouth Colt gibi)
tabii çeşitli kasa tiplerinde de üretilmiş ama en çirkinini örneklememiz gerekirse bence aşağıda fotoğrafı bulunan Mitsubishi Colt CZC modeli olmalı.
2002 yılından beri Hollanda’da, Smart Forfour, Mitsubishi Outlander ve Volvo S40/V40 modellerinin de üretildiği Nedcar fabrikasında üretilen Colt, 2009 yılında bir makyaj geçirdi ve mevcut kasasına güncellendi. Epey parçası Mercedes amblemi taşıyan Colt, çevremdeki genel tepkilere de dayanarak diyebilirim ki makyaj görerek önceki halinden daha eski suratlı olmayı başarmış :)
Motor
Şu an için 1332 cc’lik benzinli tek motor ve iki şanzıman seçeneğiyle (manuel / amt) ve iki kasa tipinde (Sport 3k / Elegance 5k)  satılan Colt’un motoru 6000 devirde 95 beygir üretiyor. 4000 devirdeki 125 nm torku ile Colt sınıfının en atak ve en az yakıt tüketen motorlarından birine sahip.
İç Mekan
Colt, sınıf lideri Honda Jazz’ın gerisinde kaldığı iç mekan konusunda sınıfın diğer çok satanları Opel Corsa, Ford Fiesta, Hyundai i20′nin çok önünde. Oldukça ferah bir ön görüşe ve rahat koltuklara sahip. Makyaj öncesi kasada bulunan ileri geri kayabilen arka koltuk sırası yeni modelde mevcut değil. Zaten mekanizması nedeniyle uzun dönemde ses yaptığı için böyle bir eksiklik çok da negatif değerlendirilemez.
Yüksek yapısı ve güçlü motoru nedeniyle yolda durabilmesi için süspansiyon konusunda konfor yerine spor bir setup tercih edilmiş. Haliyle uzun kasis geçişlerinde sorun olmasa da çukurlar yolcuları epey etkiliyor. Uzun yolda problem olmayan bu durum şehir içi kullanımlarda rahatsız edebiliyor.
Yol bilgisayarı, CD çalar, direksiyon üstünde 10 adet düğme ve Aux girişiyle Colt teknoloji konusunda Japonluğunu(!) ispatlıyor :) Torpido gözünde, 1.5 litrelik şişelerin sığabileceği, klimaya bağlı bir soğutucu var ki çok kullanışlı.
Ancak genel olarak kokpitte bir kalitesizlik hissi var. Sağ havayastığının üst kaplaması son derece kaliteli duruyorken teybin altındaki bölümde, klima ayarlarında ve vitesin önündeki bölümde plastik kalitesi muhtemelen uzun süre dayanacak materyallerden seçildiğinden dokunuşları ve görüntüleri Koreli sınıf arkadaşları kadar iddialı gözükmüyor. Aynı durumun Toyota için de geçerli olduğunu belirtmeliyiz.
Dış Tasarım
Colt’un dış tasarımı gerçekten ortalamanın dışında. Anlatmak çok zor ancak neredeyse tüm bayanların çirkin, erkeklerin ise nötr veya yakışıklı bulduğu bir tasarımı var. Özellikle makyaj öncesi epey şık olan arka lambalar küçültülmüş ve karakterlerini yitirmiş durumda.
Sonuçta tek hacimliye yakın bir tasarımın güzel olması zaten zor iken beğenilmesi iyice zora sokulmuş.
Ülkemizde insanların “öküzüm büyük olsun, çifte gitmese de olur” anlayışıyla araba aldıklarını ve arabanın halen bir statü sembolü olduğunu düşünürsek Colt normalde önemsiz ama yerel şartlarda önemli puanlar kaybediyor.
Tüketim
Ortalama yakıt tüketimi fabrika tarafından AMT için 5.5 ve düz vites için 5.0 litre / 100 km verilen Colt, bu verileri tutturmakta zorlanmıyor. Birçok araçta fabrika verileri ütopya olarak kalırken dikkatli bir sürücü uzun yolda 4.5lt gibi bir veri yakalayabiliyor. Uzun yol için fabrika verisi ise 4.3lt(manuel) ve 4.6lt (amt)
Fiyat
2011 8. ay itibariyle Mitsubishi Colt fiyatları aşağıdaki gibi.
Yeni Colt 3 Kapı    
Yeni Colt 1.3 SPORT AMT 34.728 TL 30.121 TL
     
Yeni Colt 5 Kapı    
Yeni Colt 1.3 ELEGANCE MT 35.068 TL 30.461 TL
Yeni Colt 1.3 ELEGANCE AMT 35.874 TL 31.267 TL
Sonuç&Değerlendirme
Koreli rakiplerinden düşük veya aynı fiyata satıldığını düşünürsek, birincil olarak Honda Jazz’a rakip olan Colt’un yanında çok alternatif kalmıyor. Zira Hyundai i20 otomatik ve Colt’a yakın dolulukta olan modelleri 33bin lira civarında seyretmekte. Ayrıca Colt’un LPG uyumlu motoru birçok rakibinin LPG’li halinden benzinliyken bile daha az tüketiyor. Performans konusunda da sınıfında çok rakibi olmayan Colt, başarılı yol tutuşu, geniş iç hacmi, uygun fiyat, güven veren Mitsubishi markası ve zengin donanım listesiyle sınıfının standartlarını alt üst edebiliyor.
ancak Sabancı-Temsa güvencesinde satılan Mitsubishi’nin halen bazı şehirlerde yetkili satıcı ve servisi yok. İkinci elde değer kaybettiğini de göz önünde bulundurmak gerek. Ayrıca Colt’un en çok eleştirildiği yönlerden biri de yedek parça fiyatlarının yüksekliği.
Süspansiyon sertliği de İstanbul şartlarında ve E5-TEM dışında yolları kullananlar için sorun olabilir. 195 50 15 ölçüsündeki lastikleri, daha yüksek yanaklı bir 14″ jant-lastik ikilisiyle değiştirilirse yol tutuşu zayıflasa da hem konfor yönünden hem de otomobilin daha az yorulması anlamında önemli faydalar sağlayacaktır diye düşünüyoruz.
Sonuç olarak, sınıfının yıldızlarından bu aracı sıfır veya ikinci el olarak tavsiye ediyoruz.
foto

Samsun Rent A Cars İşler Rent A Car

samsun rent a car, samsun araç kiralama, samsun oto kiralama, rent acar samsun, samsun rent acar, samsunrentacar,
Samsun Rent A Car